Стареча деменція (в народі - старечий маразм) - придбане в похилому віці необоротне захворювання, пов'язане з розпадом психічних функцій, з втратою без можливості відновлення накопичених протягом життя навичок і знань. На цю недугу, що приводить до повного розпаду особистості, страждають, як правило, люди старше 65 років, тому вона і називається - "стареча".
 
На жаль, щорічно число літніх людей із захворюванням на деменцію зростає. За своїми ознаками стареча деменція має схожу симптоматику з:

хворобою Альцгеймера (названу по імені німецького психіатра), викликану прогресуючим зниженням інтелекту;
шизофренію (психічним захворюванням);
олігофренію (розумовою відсталістю);
антіопатіей (викликаної поразкою судин), і т.д.
Небезпечна схожість захворювань наказує кожній людині знати хоча б деякі насторожуючі типові симптоми, які свідчать про настання у літньої людини старечої деменції.

 
Коротко про стадіях старечої деменції
 
Протягом старечої деменції відзначаються три характерні стадії, зодягнені в легку форму, помірну і важку.
У легкій формі у літньої людини помічається стійке порушення інтелекту, різке зниження соціальної активності та інтересу до навколишнього світу. Але при цьому сам літня людина поки ще досить критично ставиться до цих змін і цілком здатний самостійно себе обслуговувати.
Помірна форма старечої деменції вже пов'язана з серйозними порушеннями не тільки інтелекту, але і поведінкових функцій літніх людей. Люди похилого віку забувають правила користування телефоном, телевізором, іншою побутовою технікою. Плутають свою ліву і праву руку.
При важкій формі стареча деменція вимагає повного занурення родичів в життя хворого близького, який втратив знання про себе. У стані розпаду особистості старі не можуть самостійно себе обслуговувати. Це стосується всього: нехтування гігієною, неможливістю прийому їжі і т.д.

Спеціальні установи для літніх, які страждають деменцією  Будинок пристарілих Львів

 
У зв'язку з руйнуванням особистості і повною втратою поведінкових навичок літня людина, що страждає старечої деменції, потребує цілодобового догляду.
Близьким літніх людей слід розуміти, що це захворювання не піддається лікуванню. Відновити страждає деменцією, повернувши його до повноцінного життя, в даний час медицина безсила
Рідні та близькі рідко можуть дозволити цілком присвятити своє життя догляду за хворим. Цей догляд тяжкий фізично і морально, довготривалий і специфічний.
 

Єдиний вихід для родичів - визначити літніх людей з діагнозом "стареча деменція" у державні або приватні будинки престарілих або пансіонати, тобто в установи, де працює перевірений, кваліфікований персонал з навичками догляду за подібними хворими. Крім того, в будинках для людей похилого віку та пансіонатах для літніх людей є необхідна спеціальне обладнання з обслуговування подібних пацієнтів. Службовці цих медустанов здійснюють цілодобове спостереження і догляд за хворими деменцією з повним дотриманням медичних і санітарних норм.